Hoppa till sidans innehåll

Resultat


För säsongen 2016-2017 publicerars resultat från nationella tävlingar samt internationella tävlingar där aktiva representerar Svenska Skridskoförbundet. Förutsättning för att detta ska bli möjligt är att vi får tillgång till resultatlistor.

2016/2017
170222 Onsdagstävling, Stockholm
170217/19 Junior-VM, Helsinki
170218/19 Haga Mini, Hagaström
170218/19 Sandefjordlöpet, Hamar
170214 Klubbtävling, Eskilstuna
170213 Minuten, Hagaström
170211/12 Junior World Cup Final, Erfurt
170211/12 Int. veteraner, Hamar
170211/12 Ungdoms-SM,Västerås 
170209/12 VM Distans, Gangneung
170208 Motionspokalen, Stockholm
170208 Onsdagstävling, Stockholm
170206 Minuten, Hagaström
170204/05 Februarilöpet, Trollhättan
170131/0206 Universiad, Medeu/Almaty
170130 Minuten, Hagaström
170128/29 Stockholm Trophy, Stockholm
170127/29 World Cup 5, Berlin
170125 Onsdagstävling, Stockholm
170123 Minuten, Hagaström
170121/22 Junior World Cup 2, Collalbo
170121/22 Masters Sprint Games, Inzell
170121/22 Vikingloppet, Västerås
170116 Minuten, Hagaström
170113/15 SM-helg, Stockholm
170111 Onsdagstävling, Stockholm
170109 Minuten, Hagaström
170108 Internationell, Hamar
170108 Klubbmästerskap, Sundsvall
170107 Hagasprinten, Hagaström
170107/08 Internationell, Inzell
170106/08 EM Sprint & Allround, Heerenveen
170103 Nationell, Örebro

161227 Minuten, Motala
161227 Klubbtävling, Västerås
161223 Tomteloppet, Falun
161221 Lucialoppet, Sandviken
161221 Onsdagstävling, Stockholm
161219 Julklappsloppet, Gävle
161218 Julsprinten, Sundsvall
161217 Julloppet, Göteborg
161213 Klubbtävling, Västerås
161209/11 World Cup 4, Heerenveen
161207 Onsdagstävling, Stockholm
161203/04 Gärdehovspokalen, Sundsvall
161203/04 Extralopp, Sundsvall
161202/04 World Cup 3, Astana
161126/27 Junior World Cup 1, Minsk
161119/20 Norges Cup, Hamar
161118/20 World Cup 2, Nagano
161113 Supersprinten, Sundsvall
161112/13 Novemberlöpet, Trollhättan
161111/13 World Cup 1, Harbin 
161106 Säsongsstart, Sundsvall
160911 Nationell, Västerås

2015/2016

160319 Avslutningstävling, Örebro
160313 Königsrace, Sandviken
160313 Avslutningstävling, Sundsvall
160311/13 Rekordlöp, Stavanger
160311/13 World Cup Final, Heerenveen
160311/13 Junior-VM, Changchun
160310 DM Östsvenska, Uppsala
160305/06 Allround-VM, Berlin
160305/06 Ungdomslandskamp, Bjugn
160305/06 Juniorvärldscup 4, Changchun
160304/06 Masters Games, Leeuwarden
160301/03 KM, Trollhättan
160229 Minuten, Hagaström
160227 Minuten, Hagaström
160227 Internationell, Inzell
160227/28 Norges Cup, Hamar
160227/28 Sprinter-VM, Seoul
160226/27 Viking Race, Heerenveen
160224 Onsdagstävling, Stockholm
160222 Minuten, Hagaström
160221 Marathon-SM, Sollentuna
160221 Sollentunaloppet, Sollentuna
160213/14 Haga Mini/Haga Cup/Haga Major, Hagaström
160213 DM Västsvenska, Trollhättan
160213/19 Ungdoms-OS, Hamar
160211/14 Distans-VM, Kolomna
160210 Motionspokalen, Stockholm
160210 Onsdagstävling, Stockholm
160206-07 JSM Sprint, Uppsala
160206-07 USM, Uppsala
160206-07 Nationell, Uppsala
160201 Minuten, Hagaström
160130/31 Stockholm Trophy, Stockholm
160130 Masstart, Stockholm
160129/31 Världscup 5, Stavanger
160123/24 Vikingloppet, Västerås
160124 Nya Winbergs Minne, Västerås
160119 Minuten, Motala
160118 Minuten, Hagaström
160116/17 Juniorvärldscup 3, Baselga
160116/17 Sprinter-SM, Göteborg
160109/10 EM, Minsk
160106 Trettondagsloppet, Falun
160106 Klubbtävling, Sundsvall
160103 Hagasprinten, Sandviken
151219/20 Allround-SM, Göteborg
151216 Onsdagstävling, Stockholm
151215 Minuten, Motala
151215 Klubbtävling, Västerås
151212/13 Extralopp lördag, Extralopp söndag, Sundsvall
151212/13 Gärdehovspokalen, Sundsvall
151211/13 Världscup 4, Heerenveen
151205/06 Novemberlöpet, Trollhättan
151205 Lördagstävling, Örebro
151204/06 Världscup 3, Inzell
151128/29 Juniorvärldscup 2, Berlin
151124 Klubbtävling, Västerås
151120/22 Världscup 2, Salt Lake City
151117 Minuten, Motala
151115 KM, Sundsvall
151114/15 Juniorvärldscup 1, Groningen
151113/15 Världscup 1, Calgary
151101 Säsongsöppning, Sundsvall

2014/2015

150321/22 Masters Sprint, Kolomna
150321/22 World Cup Final, Erfurt
150319/22 Oval Finale, Calgary
150314 Avslutning, Örebro
150313/15 Winter Classic,Calgary
150307/08 Allround-VM, Calgary
150306 Königsrace, Sandviken
150305 KM, Trollhättan
150303 Minuten, Motala
150301 Avslutningstävling, Sundsvall
150228/0301 Sprinter-VM. Astana
150228/0301 Ungdomslandskamp, Seinäjoki
150228/0301 Norges Cup, Hamar
150223 Minuten, Hagaström
150222 SM Marathon, Falun
150220/22 Junior-VM, Warszawa
150221/22 Ungdoms-DM, Eskilstuna
150221/22 Internationell, Inzell
150221/22 Sandefjordlöpet, Hamar
150221 Nationell, Göteborg
150218 Onsdagstävling,Stockholm
150216 Minuten, Hagaström
150214/15 Junior World Cup final, Warszawa
150212/15 VM Distans, Heerenveen
150214/15 Norges Cup 6, Stavanger
150214/15 Master Cup, Berlin
150214/15 Frillensee Cup, Inzell
150214/15 Haga mini, Hagaström
150214 Ungdoms-DM, Trollhättan
150211 Motionspokalen,Stockholm
150210 Minuten, Motala
150207/08 World Cup 6, Heerenveen
150206/08 Masters Allround Games, Calgary
150204 Onsdagstävling, Stockholm
150202 Minuten, Hagaström
150131/0201 World Cup 5, Hamar
150130/31 Viking Race, Heerenveen
150124/25 Allround-SM (senior, junior & veteran), Göteborg
150124/25 Int. masters, Inzell
150124/25 Stockholm Trophy
150121 Onsdagstävling, Stockholm
150117/18 Ungdoms-SM, Trollhättan söndag
150117/18 Junior World Cup, Collalbo
150117/18 Master, Hamar
150113 Minuten, Motala
150112 Minuten, Hagaström
150111 Nationell, Sundsvall
151010/11 EM, Tsjeljabinsk
150110 Lokal tävling, Göteborg
150109 EIK-Cup Final, Eskilstuna
150107 Onsdagstävling, Stockholm
150105 Trettondagsloppet, Falun
150105 Sundsvalls Snabbaste
150103/04 Hamarlekene, Hamar
141222 Julklappsloppet, Gävle
141220/21 Sprinter-SM, Uppsala, seniorer, juniorer, lagtempo, stafett, ungdom
141220 Tage Stolpe Cup, Trollhättan
141213/14 Winbergs Minne, Västerås
141212/14 World Cup 4, Heerenveen
141210 Onsdagstävling,Stockholm
141209 Minutentävling, Motala
141206/07 Scandinavian Cup, lördag, söndag, Göteborg
141206/07 Gärdehovspokalen, Sundsvall
141206/07 Frillensee Cup, Inzell
141205/07 World Cup 3, Berlin
141205 EIK Cup 2, Eskilstuna
141122/23 Novemberlöpet, Trollhättan
141122/23 Internationell, Inzell
141121/23 World Cup 2, Seoul
141116 Nationell, Sundsvall
141114/16 World Cup 1, Obihiro
141115/16 Norges Cup lördag, söndag Hamar
141114 EIK Cup 1, Eskilstuna
141111 Minuten, Motala
141108 Time trials, Milwaukee
141108 Frillensee Cup, Inzell
141102 Nationell, Sundsvall
141102 Frillensee Cup, Inzell
141025 Time trials, Milwaukee
141025/26 Internationell tävling, Berlin
141011 Saisoneröffnung, Berlin
141010 Time trials, Milwaukee
140816/17 Sommarlöpet, Hamar 

2013/2014

140322/23 Allround-VM, Heerenveen
140315 Avslutningstävling, Örebro
140314 Nationell, Eskilstuna
140314/16 World Cup-Final, Heerenveen
140307/09 World Cup 5, Inzell
140307/09 Junior-VM, Bjugn
140307/09 Veteran-VM Allround herrar & damer Stavanger
140307/08 Viking Race, Heerenveen
140308 Tunaloppet, Borlänge
140307 Nationell, Eskilstuna
140301/02 JWC-final, Bjugn
140301/02 U-landskamp & Sprinter-SM, Göteborg
140302 Klubbtävling, Sundsvall
140225 Klubbmästerskap, Eskilstuna
140222/23 Ungdoms-SM, Sundsvall
140222/23 Norges Cup, Hamar
140220/0304 Klubbmästerskap, Trollhättan
140219 Onsdagstävling, Stockholm
140219 Jormas Minneslopp, Stockholm
140216 Ungdoms-DM, Trollhättan
140216 Sundsvall, 500m, 1000m, 100m
140215/16 Frillensee Cup, Inzell
140208/22 OS, Sotji
140213 Nationell, Örebro
140212 Motionspokalen, Stockholm
140209 Klubbtävling, Sundsvall
140208/09 Haga Mini/Major, Sandviken/Hagaström
140205 Onsdagstävling, Stockholm
140204 Minuten, Motala
140201/02 Veteran-VM Sprint, Astana
140201/02 JSM Allround & Veteran-SM, Göteborg
140126 Hagasprinten, Hagaström
140125/26 Junior World Cup, Innsbruck
140125/26 Internationell, Inzell
140125 Lördagsracet, Falun
140123 Nationell, Trollhättan
140122 Onsdagstävling, Stockholm
140118/19 VM Sprint, Nagano
140118/19 JSM Sprint-Stafett-SM-Masstarts-SM, Stockholm
140118/19 Trophy, Major, Inoff Veteran-SM, Stockholm
140118/19 Veterantävling, Hamar
140115 Minuten, Motala
140111/12 EM, Hamar
140111/12 Vikingloppet, Göteborg
140108 Onsdagstävling, Stockholm
140105 Trettondagsloppet, Falun
140104/05 Hamarlekene, Hamar
140104 UWK, Berlin
131221/22 SM Allround, Uppsala
131221 SM Lagtempo, Uppsala
131221 Ungdomstävling, Uppsala
131221 Tomteloppet, Falun
131218 Onsdagstävling, Stockholm
131214/15 Junior World Cup, Zakopane
131214/15 Scandinavian Cup, Göteborg
131210 Minuten, Motala
131210 Klubbtävling, Örebro
131207/08 Norges Cup, Hamar
131207/08 Gärdehovspokalen, Sundsvall
131207 Skridskons dag, Falun
131206/08 World Cup 4, Berlin
131204 Onsdagstävling, Stockholm
131201 Adventslöpet, Trollhättan
131201 Nya Winbergs Minne, Västerås
131130 Klubbtävling, Sundsvall
131129/1201 World Cup 3, Astana
131123/24 Frillensee Cup, Inzell
131119 Minuten, Motala
131116/17 Novemberlöpet/Major 1, Trollhättan
131115/17 World Cup 2, Salt Lake City
131110 Nationell, Uppsala
131108/10 World Cup 1, Calgary
131103 Nationell Sundsvall 100m, 300m, 500m, 1000m och 1500m
131102 Time trials, Calgary
131102 Berlin-Pokal, Berlin
131025/27 Amerikanska distansmästerskapen, Salt Lake City
131026 Berlin-Pokal, Berlin
131012/13 Norges cup 2, Hamar
131012 Season Opening Race, Berlin
131011/12 International Race, Inzell
131005/06 International Opening Race, Inzell
130928 Internationales Testrennen, Inzell
130907 Time Trials, Calgary
130810 Time Trials, Calgary

2012/2013

130321/24 Distans-VM, Sochi

130316 Winners Avslutningstävling, Örebro

130315/16 Viking Race, Heerenveen

130311 Minuten, Hagaström

130308/10 Världscupsfinal, Heerenveen

130309 Königsrace, Sandviken

130309 Nationell, Örebro

130305 Minuten, Motala

130304 Minuten, Hagaström

130301/03 Världscup, Erfurt

130302 Tage Stolpe Cup, Trollhättan

130302 Sundsvall snabbaste, Sundsvall

130227 Nationell, Stockholm

130226 KM Dala active skaters, Falun

130225 Minuten, Hagaström

130222/24 Junior-VM, Collalbo

130222/23 Ungdomslandskamp, Hamar

130220 Nationell, Stockholm

130218 Minuten, Hagaström

130216/17 Allround-VM, Hamar

130216/17 Världscupfinal juniorer, Collalbo

130216/17 Haga Mini, Hagaström

130216 Tage Stolpe Cup 5, Trollhättan

130214 Nationell. Eskilstuna

130213 Nationell, Eskilstuna

130213 Motionspokalen, Stockholm

130212 Minuten, Motala

130211 Minuten, Hagaström

130209/10 Världscup, Inzell

130209/10 Ungdoms-SM, Örebro

130206 Jormas Minneslopp, Stockholm

130204Minuten, Hagaström

130202/03 Junior- & Veteran-SM, Trollhättan

130129Tage Stolpe Cup, Göteborg

130128Minuten, Hagaström

130125/26 Sprinter-SM, Falun

130125-26 SM Lagtempo & Masstart, Falun

130126/27 Norges Cup 7, Hamar

130126/27 Sprint-VM, Salt Lake City

130126/27 Vikinglöpet, Tönsberg

130126/27 Stockholm Trophy

130126/27Stockholm Trophy Varvlopp

130123 Nationell, Stockholm

130121Minuten, Hagaström

130120 Nationell, Falun

130119/20World Cup, Calgary

130120 UDM & Tage Stolpe Cup, Trollhättan

130119Nationell, Örebro

130119Hagasprinten, Hagaström

130115Minuten, Motala

130114Minuten, Hagsrtöm

130111/13Europamästerskapen, Heerenveen

12012/13Vikingloppet, Eskilstuna

130109Onsdagstävling, Stockholm

130107Minuten. Hagaström

130104      Nyårssprinten, Sollentuna
130106      Hamarlekene, Hamar-Norge
121229/30 Allround-SM och Stafett-SM, Stockholm

121228Mellandags racet, Hagaström

121221      EIK-cup Final, Eskilstuna

121219      Onsdagstävling, Stockholm

121217  Julklappsloppet, Hagaström

121216      Tage Stolpe Cup, Göteborg

121216      Vinbergs Minne, Västerås 

121216      Nationell, Örebro
121214       EIK-cup 2, Eskilstuna 

121211 Minuten, Motala

121208/09  Juniorvärldscup, Inzell-Tyskland

121208/09  Gärdehovspokalen ungdomar, Sundsvall

121208/09  Gärdehovspokalen juniorer och seniorer del 1/4, Sundsvall

121208/09  Gärdehovspokalen juniorer och seniorer del 2/4, Sundsvall

121208/09  Gärdehovspokalen juniorer och seniorer del 3/4, Sundsvall

121208/09  Gärdehovspokalen juniorer och seniorer del 4/4, Sundsvall

121201/02  Norges cup 5, Hamar-Norge 

121201/02  Världscup 3, Astana-Kazakstan
121201/02  Karlstad Nordiska, Karlstad
121124/25  Världscup 2, Kolomna-Ryssland
121124       Nationell, Trollhättan
121123       Vallen cup, Sollentuna
121121       Nationell, Sundsvall
121117/18  Juniorvärldscup, Minsk
121117       Nationell, Örebro
121116/18  Världscup 1, Heerenveen-Holland
121116       Vallen cup, Sollentuna
121116       EIK-cup 1, Eskilstuna
121115/16  Juniorvärldscup, Calgary-Kanada
121113       Minuten, Motala
121111       Nationell, Uppsala
121103       Nationell, Sundsvall
121023       Nationell, Motala

 

 

 

2011/2012
120322/25 Distans-VM, Heerenveen-Holland
120317      Winners Avslutningstävling, Örebro
120316/17 Viking Race, Heerenveen-Holland
120314/18 Oval Finale, Calgary-Kanada
120311      Pollux Klubbkamp, Västerås
120310/11 Norges Cup Final, Hamar-Norge
120310      Time Trials, Calgary-Kanada
120309/11 WC-finaler, Berlin-Tyskland
120309/11 Veteran-VM allround, Erfurt-Tyskland
120309/10 JWC-finaler, Obihiro-Japan
120307       Tage Stolpe Cup Final. Göteborg
120307       Onsdagstävling, Stockholm
120304       Klubbmästerskap, Trollhättan
120304       Säsongsavslutning, Sundsvall
120303/04   Ungdomslandskamp, Seinäjoki-Finland
120302/04   Junior-VM, Obihiro-Japan
120302/04   World Cup 6, Heerenveen-Holland
120228        Minuten, Motala
120227        Minuten, Hagaström
120225/26   Veteran-VM Sprint, Heerenveen-Holland
120225/26   Norges Cup 9, Hamar-Norge
120222        Onsdagstävling + DM distans, Stockholm
120220        Minuten, Hagaström
120218/19   Allround-VM, Moskva-Ryssland

120218/19   Ungdoms-SM, Göteborg
120217/18   German Open, Inzell-Tyskland
120215        Motionspokalen, Stockholm
120213        Minuten, Hagaström
120212        Winner Cup 3, Örebro
120211/12   World Cup 5, Hamar-Norge
120212        Varvlopp, Hagaström
120211/12   Haga Mini, Hagaström
120211        DM och Tage Stolpe Cup, Trollhättan
120208        Nationell, Sundsvall
120208        Onsdagstävling, Stockholm
120207        Minuten, Motala
120206        Minuten, Hagaström
120204/05   JSM Herrar allround, Stockholm
120204/05   JSM Damer allround, Stockholm
120204/05   Veteran-SM, Stockholm
120204/05   UDM, Stockholm
120130        Minuten, Hagaström
120128/29   Junior World Cup 3, Collalbo-Italien
120128/29   Sprinter-VM, Calgary-Kanada
120128/29   Allround-SM, Östersund
120129        Stafett-SM, Östersund
120125        Onsdagstävling, Stockholm
120123        Minuten, Hagaström
120122        Nationell, Östersund
120121/22   Stockholm Trophy, Stockholm
                  Damer allround
                  Damer sprint
                  Herrar allround 
120121/22  World Cup 4, Salt Lake City-USA
120121       Nationell, Östersund
120121       Tage Stolpe Cup, Trollhättan
120116       Minuten, Hagaström
120114/20  Ungdoms-OS, Innsbruck-Österrike
120114/15  Sprinter-SM, Hagaström
120114/15  Hamarlekene, Hamar-Norge
120114       Nationell, Östersund
120111       Onsdagstävling, Stockholm
120110       Minutentävling, Motala
120107/08  Vikingloppet, Eskilstuna
120106/08  Europamästerskapen, Budapest-Ungern
111231       Nyårsraketen, Trollhättan
111230       Wettkampf, Berlin-Tyskland
111230       Nyårssprinten, Sollentuna
111229/30  Internationell, Inzell-Tyskland
111228       Mellandagsrace, Sundsvall
111221       Onsdagstävling, Stockholm
111220       Winner Cup 2, Örebro
111217       Frillensee Cup, Inzell-Tyskland
111217       Tage Stolpe Cup, Göteborg
111217       Nationell, Uppsala
111216       EIK-Cup Final, Eskilstuna
111213       Winner Cup 1, Örebro
111206       Minuten, Motala
111203/04  Scandinavian Cup, Göteborg
111203/04  Gärdehovspokalen, Sundsvall
111202/04  World Cup 3, Heerenveen-Holland
111202       EIK-Cup 2, Eskilstuna
111126/27  Norges Cup 4, Oslo-Norge
111126/27  Karlstad Nordiska, Karlstad
111125/27  World Cup 2, Astana-Kazakstan
111119/20  Norges Cup 3, Hamar-Norge
111118/20  World Cup 1, Tsjeljabinsk-Ryssland
111118/19  Junior World Cup 2, Bjugn-Norge
111118       EIK-Cup 1, Eskilstuna
111117/20  Can Am, Calgary-Kanada
111115       Minuten, Motala
111112/13  Junior World Cup 1, Erfurt-Tyskland
111112/13  Novemberlöpet, Trollhättan
111104/06  Oval Invitational, Calgary-Kanada
111105       Halloween Race, Sundsvall
111030       Tidsträning, Trollhättan
111030       Internationell, Inzell-Tyskland
111029       Internationell, Inzell-Tyskland
111022       Internationell, Inzell-Tyskland
111021       Internationell, Inzell-Tyskland
111015/16  Norges Cup 1, Hamar-Norge
111015/16  Internationell, Inzell-Tyskland
110813       Sommerlöpet, Hamar-Norge

2010/2011

110319       Avslutningstävlingar, Örebro
110318/19  Viking Race, Heerenveen-Holland
110310/13  Distans-VM, Inzell-Tyskland
110313       Sundsvalls Snabbaste, Sundsvall
110312/13  Königsrace, Sandviken
110312       Nationell, Örebro
110308       Minuten, Motala
110305/06  Ungdomslandskamp, Göteborg
110305/06  World Cup final juniorer, Groningen-Holland
110305/06  Sandefjordlöpet, Hamar-Norge
110304/06  World Cup final, Heerenveen-Holland
110305       Internationell, Inzell-Tyskland
110303       KM, Trollhättan
110301       KM, Trollhättan
110228       Minuten, Hagaström
110225-27  Junior-VM, Seinäjoki-Finland
110226-27  Norges Cup, Hamar-Norge
110227       Nationell, Sundsvall
110226       Tage Stolpe Cup, Göteborg
110226       Minuten, Hagaström
110225       Vallen Cup, Sollentuna
110223       Onsdagstävling, Stockholm
110221       Minuten, Hagaström
110219-20  Ungdoms-SM, Trollhättan
110218-19  World Cup 7, Salt Lake City-USA
110216+23 Nationell, Västerås
110216       Motionspokalen, Stockholm
110212-13  JSM Allround, Eskilstuna
110212-13  Veteran-SM, Eskilstuna
110212       Nationell ungdom, Eskilstuna
110212-13  Allround-VM, Calgary-Kanada
110209       Onsdagstävling, Östersund
110209       Onsdagstävling, Stockholm
110208       Minuten, Motala
110207       Minuten, Hagaström
110205-06  Allround-SM herrar, Sundsvall
110205-06  Allround-SM damer, Sundsvall
110205       Stafett-SM, Sundsvall
110131       Minuten, Hagaström
110129-30  Stockholm Trophy, Stockholm
110129-30  Vikinglöpet, Tönsberg-Norge
110129-30  World Cup juniorer, Baselga-Italien
110128-30  World Cup 6, Moskva-Ryssland
110126       Onsdagstävling, Östersund
110126       Onsdagstävling, Stockholm
110122-23  Sprinter-VM, Heerenveen-Holland
110122-23  Veteran-VM sprint, Berlin-Tyskland
110122-23  Haga Mini, Hagaström
110122       Ungdoms-DM & Tage Stolpe Cup, Trollhättan
110115-16  Sprinter-SM, Stockholm
110115       Lagtempo-SM, Stockholm
110115-16  Hamarlekene, Hamar-Norge
110115-16  Ungdomstävling, Stockholm
110112       Onsdagstävling, Östersund
110112       Onsdagstävling, Stockholm
110111       Minuten, Motala
110110       Minuten, Hagaström
110108-09  Norges Cup, Hamar-Norge
110108-09  Vikingloppet, Eskilstuna
110107-09  Europamästerskap, Collalbo-Italien
110105       Lagtempokväll, Göteborg
110102       Test races, Inzell-Tyskland
110102       Klubbtävling, Örebro
101227       Mellandagsracet, Hagaström
101222       VSF-Cup, Göteborg
101220       Julklappsloppet, Hagaström
101219       Winner Trophy 3, Örebro
101219       Gärdes tomterace, Sundsvall
101217       EIK Cup 3, Eskilstuna
101211-12  World Cup 5, Obihiro-Japan
101211-12  Lucialöpet, Trollhättan
101211       Berlin-pokal, Berlin-Tyskland
101208       Onsdagstävling, Stockholm
101207       Minuten, Motala
101204-05  Scandinavian Cup, Göteborg
101204-05  World Cup 4, Changchun-Kina
101204-05  Gärdehovspokalen, Sundsvall
101203       EIK Cup 2, Eskilstuna
101127-28  World Cup 3, Hamar-Norge
101127-28  Karlstad Nordiska, Karlstad
101126       Vallen Cup, Sollentuna
101121       Winner Trophy, Örebro
101121       Nationell, Sundsvall
101120-21  Norges Cup, Hamar-Norge
101119-21  World Cup 2, Berlin-Tyskland
101119       EIK Cup 1, Eskilstuna
101118-21  Can-Am, Calgary-Kanada
101117       VSF-cup, Göteborg
101116       Minuten, Motala
101112-14  World Cup 1, Heerenveen-Holland
101114       Nationell, Uppsala
101113       Odalsköyta, Hamar-Norge
101113       Time Trials, Calgary-Kanada
101113       Distriktstävling, Trollhättan
101106       Nationell, Sundsvall
101106       Distriktstävling, Trollhättan
101031       Winner Trophy, Örebro
101030       Qualification races, Berlin-Tyskland
101029-31  Oval Invitational, Calgary-Kanada
101023-24  Qualification races, Berlin-Tyskland
101023       Time Trials, Calgary-Kanada
101016       Time Trials, Milwaukee-USA
101016       Time Trials, Calgary-Kanada
101009       Time Trials, Milwaukee-USA

100925       Time Trials, Milwaukee-USA
100814       Sommerlöpet, Hamar-Norge

2009/2010

100320/21  Königrace, Sandviken
100319/21  Allround-VM, Heerenveen-Holland
100313/14  Internationell, Calgary-Kanada
100313       Nationell, Örebro
100311       Nationell, Örebro
100308       Minuten, Hagaström
100306/07  Världscup, Erfurt-Tyskland
100306/07  Allround-SM, Stockholm
100306/07  Ungdomslandskamp, Bjugn-Norge
100302/03  Klubbmästerskap , Trolllhättan
100302       Klubbmästerskap, Eskilstuna
100227/28  Norges Cup-final, Hamar-Norge
100226/27  Viking Race, Heerenveen-Holland
100224       Onsdagstävling, Stockholm
100220/21  Ungdoms SM, Hagaström
100217       Motionspokalen, Stockholm
100216       Minuten, Motala
100215       Minuten, Hagaström
100214       Nationell, Sundsvall
100213/25  OS, Vancouver-Kanada
100213/14  Norges Cup, Hamar-Norge
100213       Winbergs Minne, Västerås
100213       Västsvenska cupen, Göteborg
100213       Nationell, Västerås
100210       Onsdagstävling, Stockholm
100206/07  Junior-SM, Uppsala
100206       Nationell, Örebro
100130/31  Vikinglöpet, Tönsberg-Norge
100130/31  Stockholm Trophy, Stockholm
100127       Nationell, Stockholm
100123/24  Haga-Mini, Hagaström
100124       Masters International, Hamar-Norge
100123       Masters International, Hamar-Norge
100123       DM och VSF-cupen, Trollhättan
100119       Minuten, Motala
100118       Nationell, Hagaström
100116/17  Hamarlekene, Hamar-Norge
100116/17  Structor cup, Hagaström
100116/17  Ungdomstävling, Hagaström
100116/17  Veterantävling, Hagaström
100116/17  Sverige Cup 4, Hagaström
100116/17  Sprint-VM 2010, Obihiro-Japan
100113       Nationell, Stockholm
100109/10  Europamästerskap, Hamar-Norge
100109/10  Vikingloppet, Eskilstuna
100102/03  DM Östsvenska, Sala
091230       Västsvenska Cupen 3, Göteborg
091229       Nationell, Örebro
091228       Mellandagsracet, Hagaström
091222       Nationell, Örebro
091221       Nationell, Hagaström
091219/20  Sprinter-SM, Göteborg
091218       Nationell, Eskilstuna
091216       Nationell, Stockholm
091216       Nationell, Sundsvall
091215       Minuten, Motala
091212/13  Lucialöpet, Trollhättan
091213       Internationell, Calgary-Kanada
091211/13  Världscup 5, Salt Lake City-USA
091211       EIK-Cup, Eskilstuna
091205/06  Gärdehovspokalen, Sundsvall
091206       Odalsköyta, Hamar-Norge
091204/06  Världscup 4, Calgary-Kanada
091204       EIK-Cup, Eskilstuna
091202       Nationell, Sundsvall
091128/29  Sverige Cup 2 Senior, Hamar-Norge
091128/29  Sverige Cup 2 Junior, Karlstad
091128/29  Karlstad Nordiska, Karlstad
091122       Mellansvenska tävling, Örebro
092221/22  Världscup 3, Hamar-Norge
091121       Nationell, Trollhättan
091118       Nationell, Sundsvall
091117       Minuten, Motala
091113       Nationell, Uppsala
091113/15  Världscup 2, Heerenveen-Holland
091107/08  Sverige Cup 1, Göteborg
091107/08  Scandinavian Cup, Göteborg
091106/08  Världscup 1, Berlin-Tyskland
091031       Nationell, Sundsvall
091017/18  Norges Cup, Hamar-Norge
091003       Berlin-Tyskland
090815       Hamar-Norge
090725       Berlin-Tyskland
090718       Heerenveen-Holland

2008/2009

090318/22     Oval Finale, Calgary-Kanada
090315          Internationell, Calgary-Kanada
090314/15     Distans-VM, Richmond-Kanada
090314/15     Viking Race, Heerenveen-Holland
090308          Minuten, Motala
090307/08     Challangers Cup 3, Erfurt-Tyskland
090303          Minuten, Örebro
090302          Minuten, Hagaström 
090228-0301  Veteran-VM, Bjugn- Norge
090228-0301  Ungdomslandskamp, Helsingfors- Finland
090228-0301  Final Junior Världscup, Groningen-Holland
090228          Sverige Cup 7 och ungdomstävling, Hagaström
090301          Nationell, Sundsvall

090301          Mellansvenska Racet, Göteborg
090228          Extra lopp Mellansvenska Racet, Göteborg 
090224          Nationell, Eskilstuna
090223          Minuten, Hagaström
090220/22     Junior-VM, Zakopane-Polen
090221/22     Allround-SM, Hagaström

090219          Klubbmästerskap, Trollhättan
090218          Nationell, Stockholm
090214/15     Världscup 8, Heerenveen-Holland
090214/15     Ungdoms-SM, Stockholm
090211          Nationell, Stockholm
090208          Nationell, Motala
090207/08     VM allround, Hamar-Norge
090209          Nationell, Hagaström
090208          Haga cup, Hagaström

090208          Haga Mini race, Hagaström 
090207/08     Sverige Cup 6, Hagaström
090207          Västsvenska Cupen, Göteborg
090204          Onsdagstävling, Stockholm
090202          Nationell, Hagaström
090130-0201  Junior-SM, Göteborg
090130-0201  Vikinglöpet, Tönsberg-Norge
090130-0201  Vertex, Östersund
090130-0201  Världscup 7, Erfurt-Tyskland
090130-0201  Challengers Cup 2, Hamar-Norge
090128          DM Östsvenska, Sala
090128          Nationell/Minuten, Kristinehamn
090124/25     Internationell, Collalbo-Italien
090124/25     7th Masters, Hamar-Norge
090124/25     Världscup 6, Kolomna-Ryssland
090124/25     Stockholm Trophy, Stockholm
090124          Internationell, Berlin-Tyskland
090124          DM Västsvenska, Trollhättan
090121          Onsdagstävling, Stockholm 
090121          Winbergs Minne, Sala 
090121          Nationell, Frösön
090119          Nationell, Hagaström 
090117/18     Juniorvärldscup 3, Collalbo-Italien
090117/18     Sprinter-VM, Moskva-Ryssland
090118          Klubbtävling, Sundsvall
090117/18     Scandinavian Cup, Helsingfors-Finland
090118          Klubbtävling, Motala
090117          DM Mellansvenska, Kristinehamn
090110/11     Vikingloppet, Eskilstuna

090110/11     Norges Cup 6, Hamar-Norge
090109          Canada Cup 1, Calgary-Kanada
090109/11     Europamästerskapen, Heerenveen-Holland
090107          Nationell, Stockholm

090103/04     Hamar-Lekene, Hamar-Norge
090103/4       Sprinter-SM, Göteborg


2007/2008

 
080307/09  Distans-VM, Nagano-Japan
080222/24  Junior-VM, Changchun-Kina
080223/24  USM, Göteborg
080209/10  Allround-VM, Berlin-Tyskland
080202/03  Junior SM + extralopp, Hagaström
080119/20  Sprinter-VM, Heerenveen-Holland
080119       Veteran-SM, Motala 
080112/13  Europamästerskapen, Kolomna-Ryssland 
080105/06  Sprint SM, Uppsala
071229/30  Allround SM,  Göteborg

Uppdaterad: 2017-02-23 21:36
Skribent: Mattias Hadders

minibanner_ssf

minibanner_hastighet

minibanner_inline

minibanner_shorttrack

minibanner_langfard

minibanner_rollerdeby

webshop

Logga vikingarännet 2013 m arr

Postadress:
Svenska Skridskoförbundet
Idrottens Hus
114 73 Stockholm

Besöksadress:
Södra Fiskartorpsvägen 15A
114 73 Stockholm

Kontakt:
Tel: +4686996100
Fax: +4686996184
E-post: This is a mailto link

Se all info