Hoppa till sidans innehåll

Funktionärer


Funktionärslista 2017 (uppdaterad 20161210)

För att få agera som starter och skiljedomare vid tävlingar krävs att man genomgått förbundets utbildningar.

  • För att få vara skiljedomare/starter på nationella tävlingar krävs minst steg två.
  • För att få vara skiljedomare eller starter på SM-tävlingar krävs minst steg 2, under förutsättning att en steg 3-skiljedomare respektive en steg 3-starter eller högre finns på plats.
  • För att få vara skiljedomare och starter vid internationella tävlingar krävs att man är godkänd av Internationella Skridskounionen, ISU.
     

HASTIGHET
SKILJEDOMARE
Godkända för ISU-mästerskap, internationella tävlingar och nationella mästerskap

Daniel Cabelduc, E-post: danielcabelduc(at)telia.com 
Kalle Skoog, E-post: kalle.skoog(at)telia.com 
 
Godkända för Internationella tävlingar och nationella mästerskap
John Cargill-Ek, E-post: jce(at)jcd.se
Jan-Ingmar Karlsson, E-post: jikjiken(at)gmail.com
Lena Marmstål-Hammar, E-post: fruhammar(at)hotmail.com
Per-Olof Pehrsson, E-post: per-olof.pehrsson(at)structor.se

Steg 3: Godkända för nationella mästerskap och nationella tävlingar
Mattias Falk, E-post: mattiasfalk79(at)hotmail.com 

Steg 2: Godkända för nationella mästerskap (endast assisterande) och nationella tävlingar

Lennart Gustafsson, E-post: llempa122(a)gmail.com
Anders Lindroth, E-post: anders.60085(at)live.se
Joep Meens, E-post: joep(at)telia.com

 

Steg 1: Godkända för klubb- och distriktstävlingar samt som assisterande vid distriktsmästerskap

I dagsläget finns inte några skiljedomare steg 1.

 

STARTERS
Godkända för ISU-mästerskap, internationella och nationella mästerskap
Åke Falk, E-post: ake.falk(at)sandvik.com
Lars Jennersten, E-post: ljennersten(at)hotmail.com
Sebastian Zamani, E-post: sebbe_bha(at)hotmail.com

 

Godkända för Internationella tävlingar och nationella mästerskap
Peter Andersson, E-post: pete59(at)live.se
Mats Harrysson, E-post:
Benno Johansson E-post:
Jan Svedberg E-post:


Steg 3: Godkända för nationella mästerskap och nationella tävlingar

Bo Lyxell, Hagaströms SK, E-post: lyxbo(at)hotmail.com
Per Björkman, Hagaströms SK, E-post: per.bjorkman(at)gavle.se
Bengt Ohlsson, Södermalms IK, E-post: bengt.e.ohlsson(at)ncc.se

Steg 2: Godkända för nationella mästerskap (tillsammans med en starter steg 3 eller högre) och nationella tävlingar

Mats Löwenberg, Eskilstuna IK, E-post: mats.lowenberg(at)energimyndigheten.se 

Steg 1: Godkända för klubb- och distriktstävlingar samt distriktsmästerskap

Peter Westlin, Sundsvalls SK, E-post: peter.westlin(at)telia.com
Henrik Henriksson, Sundsvalls SK, E-post: nisseh2(at)hotmail.com

Patric Johansson, SK Trollhättan
Per Moberg, Hagaströms SK
Johannes Samuelsson, SK Pollux


MARATHON
Domare
Nils Larsson  E-post: nisselarsson59(at)hotmail.com
Joep Meens  E-post: joep.meens(at)utb.mora.se

Uppdaterad: 2016-12-10 22:21
Skribent: Anne Österberg

minibanner_ssf

minibanner_hastighet

minibanner_inline

minibanner_shorttrack

minibanner_langfard

minibanner_rollerdeby

webshop

Logga vikingarännet 2013 m arr

Postadress:
Svenska Skridskoförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +4686996100
Fax: +4686996184
E-post: This is a mailto link

Se all info