Hoppa till sidans innehåll

Representation


Här publiceras namn på aktiva och ledare som är uttagna av Svenska Skridskoförbundet att representera Sverige vid internationella tävlingar.

Säsongen 2018-2019

Junior/Neo-världscup, Tomaszow
Aktiva:
Adam Axelson, Wilhelm Ekensskär, David Karlingsjö, Emil Jeppsson, Oskar Nilsson, Erik Decker
Ledare:
Sebastian Falk

Säsongen 2017-2018

VM allround, Amsterdam
Aktiv: Nils van der Poel
Ledare: Mattias Hadders

OS - Pyeongchang, Syd Korea 9. - 25.feb
Aktiv: Nils van der Poel (5000 meter)
Ledare: Mattias Hadders

Världscup 5, Erfurt, Tyskland, 19-21/1-2018
Aktiva: Nils van der Poel & David Andersson
Ledare: Mattias Hadders
Fysio: Peter Drugge

Junior och Neo-senior världscup, Innsbruck, Österrike 27-28/1-2018
AktivaMoa KronborgWilhelm Ekensskär och David Karlingsjö 
Ledare: Sebastian Falk

EM 2018, Kolomna, Ryssland 5-7/1 - 2018
AktivaDavid Andersson 
Ledare & coacher: Sebastian Falk & Mattias Hadders

Världscup 4, Salt Lake City 8-10/12 - 2017
AktivaNils van der Poel & David Andersson
Ledare: Mattias Hadders

Världscup 3, Calgary 1-3/12 - 2017 
AktivaNils van der Poel & David Andersson 
Ledare: Mattias Hadders

Världscup 2, Stavanger 10-12/11 - 2017 
AktivaNils van der Poel & David Andersson 
Ledare: Mattias Hadders

Junior och Neo-senior världscup, Inzell 24-26/11-2017 
AktivaErik DeckerWilhelm Ekensskär och David Karlingsjö 
Ledare: Bent Erik Brenden

Världscup 1, Heerenveen 3-5/11 - 2017 
AktivaNils van der Poel & David Andersson 
Ledare: Mattias Hadders

 2017 
 Junior VM i Helsingfors 17. - 19.feb
Aktiva: David Karlingsjö och Wilhelm Ekensskär SK Trollhättan.
Ledare: Sebastian Falk

Distans VM (För OS tävling) Pyeongchang 9. - 12.feb 
Aktiv: Nils van der Poel
Ledare: Mattias Hadders

Junior världscupfinaler, Erfurt 11. - 12.feb 
Aktiva: Wilhelm Ekensskär och David Karlingsjö, SK Trollhättan, Adam Axelsson SK Winner (Neo-Senior tävling)
Ledare: Sebastian Falk

Världscup 5, Berlin, 27. -29.januari 2017
Aktiva: David Andersson, SK Winner och Nils van der Poel, SK Trollhättan båda åkare 1500 och 5000 meter. 
Ledare: Mattias Hadders

Juniorvärldscup 2 med internationell Neo-senior tävling, Collalbo 21.-22.jan 

2017

Aktiva: Wilhelm Ekensskär och David Karlingsjö båda SK Trollhättan, Adam Axelsson SK Winner och Ida Hallberg, Hagaströms SK.
Ledare: Sebastian Falk

Europamästerskapen, hastighet, Heerenveen 6. - 8.januari 2017
Aktiva: David Andersson (sprint kombinationen) och Nils van der Poel (allround kombinationen)
Ledare: Mattias Hadders

2016
Världscup 4, hastighet, Heerenveen 9. - 11.december

Aktiva: David Andersson och Nils van der Poel

Ledare: Mattias Hadders

Juniorvärldscup 1 med Neo-senior tävling, Minsk 26. - 27.november

Aktiva: Wilhelm Ekensskär, David Karlingsjö och Adam Axelsson

Ledare: Sebastian Falk

Världscup 2, Nagano, Japan 18-20 november 

Aktiva: David Andersson och Nils van der Poel 
Ledare: 
Mattias Hadders

Världscup 1, Harbin, Kina 11-13 november 
Aktiva: 
David Andersson och Nils van der Poel 
Ledare: 
Mattias Hadders

Ungdomslandskamp, Bjugn 5-6 mars
Aktiva
Erika Lindgren, Vilma Gustafsson, Moa Kronborg, Moa Fundell, Clara Forslund, Vinnie Hjelm, Johanna Lindqvist, Tova Karlsson, Max Sjöstedt-Eriksson, Emil Jeppsson, Oskar Nilsson, Albin Ekensskär, David Lönnberg, Anton Söderberg och Emil Klockar, Erik Decker kom aldrig fram till tävlingen på grund av snöstorm i Oslo.
Ledare
Magnus Gustafsson, Teddy Hjelm & Johanna Östlund

Distans-VM, Kolomna 11-14 februari 
Aktiva: 
David Andersson 
Ledare: 
Mattias Hadders

Världscup 5, Stavanger 29-31 januari
Aktiva: 
David Andersson
Ledare: 
Mattias Hadders

Youth Olympic Winter Games, Lillehammer/Hamar 12.-21.februari 2016

Aktiv: Erika Lindgren, Södermalms IK

Ledare: Sebastian Falk och Bent Erik Brenden (delade perioden)

Juniorvärldscup 3, Baselga 16-17 januari 
Aktiva
: Erika Lindgren och Wilhelm Ekensskär.  
Ledare: Bent-Erik Brenden

2015

Världscup 4, Heerenveen 11-13 december
Aktiva: 
David Andersson
Ledare: 
Mattias Hadders

Juniorvärldscup 2, Berlin 28-29 november 
Aktiva
: Erika Lindgren, Ella Erkman, Ida Hallberg, Wilhelm Ekensskär, Oskar Gustafsson, David Karlingsjö & Björn Seifert.  
Ledare: Magnus Gustafsson & Sebastian Falk.

Världscup 2, Salt Lake City 20-22 november 
Aktiva
: David Andersson  
Ledare: Mattias Hadders 

Juniorvärldscup 1, Groningen 14-15 novembe
Aktiva: Erika Lindgren, Ella Erkman, Wilhelm Ekensskär, Oskar Gustafsson, David Karlingsjö & Björn Seifert. 
Ledare: Magnus Gustafsson & Sebastian Falk. 

Världscup 1, Calgary 13-15 november 
Aktiva: David Andersson 
Ledare: Mattias Hadders

Ungdomslandskamp i Seinäjoki, 28 februari-1 mars
Aktiva
Vilma Gustafsson,Ida Hallberg, Ann-Marie Lindqvist, Lina Persson, Erika Lindgren, Moa Kronborg, Clara Forslund, Johanna Lindqvist, David Karlingsjö, Wilhelm Ekensskär, Valdemar Bergentall, Patrick Dale, Oskar Nilsson, Max Sjöstedt-Eriksson, Albin Ekensskär, Emil Jeppsson.
Ledare
Magnus Gustafsson, Sebastian Falk & Bent-Erik Brenden

Junior-VM, Warszawa, Polen 20-22 februari 
Aktiva: Nils van der Poel och Adam Axelsson 
Ledare: Mattias Hadders

Distans-VM, Heerenveen, Holland 12-15 februari 
Aktiva: Nils van der Poel 
Ledare: Mattias Hadders

Världscup, Hamar, Norge 31 februari-1 mars 
Aktiva: Nils van der Poel 
Ledare: Mattias Hadders

Juniorvärldscup, Collalbo, Italien 17-18 januari 
Aktiva: Oskar Gustafsson och Adam Axelsson 
Ledare: Magnus Axelsson

EM, Tsjeljabinsk, Ryssland 10-11 januari 
Aktiva: Eva Lagrange, Nils van der Poel och David Andersson 
Ledare: Mattias Hadders

2014

Världscup, Heerenveen 12-14 december 
Aktiva: Eva Lagrange, David Andersson och Nils van der Poe
Ledare: Mattias Hadders

Världscup, Berlin 5-7 december 
Aktiva: Eva Lagrange, David Andersson och Nils van der Poe
Ledare: Mattias Hadders

Allround-VM, Heerenveen, Holland, 22-23 mars 
Aktiva: Nils van der Poel 
Ledare: Mattias Hadders

Junior-VM, Bjugn, Norge, 7-9 mars 
Aktiva: Nils van der Poel, Erik Wetterdal och Adam Axelsson 
Ledare: Mattias Hadders & Magnus Axelsson

Juniorvärldscup-final, Bjugn, Norge, 1-2 mars 
Aktiva: Nils van der Poel, Erik Wetterdal och Adam Axelsson 
Ledare: Magnus Axelsson

Ungdomslandskamp i Göteborg, 1-2 mars
Aktiva: Ella Erkman, Elin Fryckberg, Ida Hallberg, Ann-Marie Lindqvist, 
Vilma Gustafsson, Erika Lindgren, Moa Kronborg, Moa Fundell, Oskar Gustafsson, Björn Seifert, Wilhelm Ekensskär, Valdemar Bergentall, Oskar Nilsson, Max Sjöstedt-Eriksson, Patrick Dale, Emil Jeppsson.
Ledare: Jerry Olofsson & Mattias Hadders

Olympiska Spelen, Sotji, Ryssland, 7-24 februari  
Aktiva: 
David Andersson 
LedareMattias Hadders

Juniorvärldscup 2, Innsbruck, Österrike, 25-26 januari
Aktiva: 
Adam Axelsson, Nils van der Poel och Tilda Carlsson.
Ledare: 
Jerry Olofsson

Europamästerskap, Hamar, Norge, 11-12 januari 
Aktiva: 
David Andersson, Nils van der Poel och Johanna Östlund
Ledare: Mattias Hadders och Joel Eriksson

 

Uppdaterad: 30 NOV 2018 13:48 Skribent: Mattias Hadders
Epost: Adressen Gömd

Svenska Skridskoförbundet
Besöksadress
Idrottens Hus
Skansbrogatan 7
Stockholm
Växel: 08-699 60 00
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Skridskoförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +4686996100
Fax: +4686996184
E-post: This is a mailto link

Se all info

SISU

Svenskidrott